Får vi använda kakor?
Vi vill använda kakor från Google Analytics för att se hur webbplatsen används. Du kan ändra ditt val när som helst. Läs mer om kakor
Vi vill använda kakor från Google Analytics för att se hur webbplatsen används. Du kan ändra ditt val när som helst. Läs mer om kakor
Den ekologiska växtodlingen har andra behov än den konventionella. Men även utanför ekoodlingen behövs en större mångfald. Sverige är stort och framtiden osäker. Med en större mångfald har vi en bättre beredskap att anpassa växtodlingen. Den variation i behov av sorter som finns på ekologiska gårdar berikar därför hela lantbruket med fler handlingsalternativ.
I detta häfte skriver vi om varför det behövs fler sorter som passar i ekologisk odling och vi ger några förslag på vad som behöver göras för att få fler robusta sorter på marknaden.
Häftet är producerat av Ekologiska Lantbrukarna inom ramen för projektet Lantbrukardrivet arbete för bättre utsäde till ekologisk odling i Sverige. HS Konsult är samarbetspart i projektet.
Arbetet pågår under åren 2024 till 2026 med målet att öka utbudet av sorter som är anpassade för ekologisk produktion samt att öka den inhemska produktion av utsäde i Sverige. Tyngdpunkten i projektet är samarbete och samverkan men det finns en mindre budget för tester och försök.
"Ekologiska Lantbrukarna påverkar politiken så att vi ekobönder kan få bättre ekonomi på gårdsnivå, därför är jag medlem."
Bengt Edsgård KRAV-grisbonde
Ekologiska Lantbrukarnas kansli
nås på telefon 010-750 08 55 eller
via mail kansliet@ekolantbruk.se
Måndag: stängt
Tisdag: 8-12
Onsdag: 8-12
Torsdag: 8-12
Fredag: stängt
Ekologiska Lantbrukarna
c/o Emma Granefelt
Ängeltoftavägen 231
262 91 Ängelholm