MENY menu

Välkommen Roger, vikarierande kanslichef!

Roger Tiefensee kommer axla rollen som vikarierande kanslichef för Ekologiska Lantbrukarna från och med slutet av augusti.

Roger Tiefensee är ekologisk äppelodlare utanför Malmköping i hjärtat av Sörmland och har bland annat tidigare varit gruppledare i riksdagen. Han kommer vikariera för nuvarande verksamhetsledare Sofia Emilsson som snart går på föräldraledighet.

- Jag ser mycket fram emot att kunna driva föreningens arbete i samma starka anda som tidigare med det tydliga målet att förbättra förutsättningarna för ekologiska lantbrukare i Sverige, säger Roger Tiefensee, vik. kanslichef för Ekologiska Lantbrukarna.

Som kanslichef kommer Roger arbeta halvtid. Rogers huvudsakliga ansvarsområden blir ledning, föreningens ekonomi samt strategiska näringspolitiska frågor.

- Med Roger vid rodret känns det tryggt inför det kommande verksamhetsåret. Rogers gedigna bakgrund inom både ekologiskt lantbruk och ledande roller på rikspolitisk nivå och i annat föreningsliv kommer hjälpa vår förening att nå de mål vi har utstakade framöver, säger Erika Olsson, ordförande i riksstyrelsen för Ekologiska Lantbrukarna.

Ekologiska Lantbrukarnas Josefine Zuazu Johansson, som arbetat med regelfrågor och internationell samverkan åt föreningen, kommer få utökat uppdrag genom ta över Sofia Emilssons uppgifter med EU:s jordbrukspolitik (CAP) samt olika produktionsutvecklande frågor och projekt.

Kontakt:
Max Peterson, kommunikatör på Ekologiska Lantbrukarna, 070-380 01 77
Roger Tiefensee, kanslichef på Ekologiska Lantbrukarna, 070-380 90 36
Josefine Johansson Zuazu, expert näringspolitik och regelfrågor, 070-931 47 73
Erika Olsson, ordförande i riksstyrelsen för Ekologiska Lantbrukarna, 070-653 10 31

Bli medlem i Ekologiska Lantbrukarna


"Ekologiska Lantbrukarna påverkar politiken så att vi ekobönder kan få bättre ekonomi på gårdsnivå, därför är jag medlem."

Bengt Edsgård KRAV-grisbonde

KONTAKTA OSS

Ekologiska Lantbrukarnas kansli
nås på telefon 010-750 08 55 eller
via mail kansliet@ekolantbruk.se

TELEFONTIDER

Måndag: stängt
Tisdag: 8-12
Onsdag: 8-12
Torsdag: 8-12
Fredag: stängt

POSTADRESS

Ekologiska Lantbrukarna/LRF
Warfvinges väg 38
112 51 STOCKHOLM