För sjätte året i rad kan den danska ekoexporten uppvisa nya rekordsiffror och omsätter nu cirka 1,2 miljarder Skr, skriver Ekoweb. Under de sex åren har den ekologiska exporten fyrdubblats. Kött mejeri och grönsaker utgör cirka 75 procent av den totala ekoexporten. De länder som Danmark exporterar mest till är Tyskland, Sverige, Frankrike och Belgien.
- På dessa marknader sker en mycket spännande utveckling med stor tillväxt, säger Klaus Bentzen, som är exportchef i den väloljade organisationen för export hos Ökologisk Landsförening. Han konstaterar också att den största exportpotentialen finns hos livsmedel som smör och ost.
Nyheten är hämtad från www.ekoweb.nu
"Ekologiska Lantbrukarna påverkar politiken så att vi ekobönder kan få bättre ekonomi på gårdsnivå, därför är jag medlem."
Bengt Edsgård KRAV-grisbonde
Ekologiska Lantbrukarnas kansli
nås på telefon 010-750 08 55 eller
via mail kansliet@ekolantbruk.se
Måndag: stängt
Tisdag: 8-12
Onsdag: 8-12
Torsdag: 8-12
Fredag: stängt
Ekologiska Lantbrukarna
Ängeltoftavägen 231
262 91 Ängelholm