Foderåtgången har stor betydelse för nötköttets klimatpåverkan och mjölkrastjurar har det lägsta klimatavtrycket. Det visar en studie publicerad i Livstock Science, där fem danska (DK) och fyra svenska (SE) vanliga system för nötköttsproduktion jämförts med livscykelanalys (LCA) för att mäta systemens klimatpåverkan.
Forskarna beräknade växthusgasutsläpp och tog förutom foderåtgång även hänsyn till markanvändning och kolinlagring. Tre av systemen baserades på köttraser, varav ett extensivt system (DK) och två intensiva system (SE, DK). Fyra system med mjölkraser slaktade vid olika åldrar: 9, (SE mellankalv) 9,4 (DK), 11,5 (DK), och 19 månader (SE mjölkrastjur), samt två system med mjölkrasstutar slaktade vid 25 månaders ålder (SE, DK).
Kött från mjölkraser som slaktades vid 9 till 19 månaders ålder hade det minsta klimatavtrycket och den minsta foderåtgången per kg slaktkropp. Systemet med extensiv produktion baserat på köttraser hade det största klimatavtrycket och den största foderåtgången per kg slaktkropp. Forskarna drog därför slutsatsen att foderåtgången per kg slaktkropp har den största betydelsen för variationer i växthusgasutsläpp mellan olika sätt att producera nötkött.
"Ekologiska Lantbrukarna påverkar politiken så att vi ekobönder kan få bättre ekonomi på gårdsnivå, därför är jag medlem."
Bengt Edsgård KRAV-grisbonde
Ekologiska Lantbrukarnas kansli
nås på telefon 010-750 08 55 eller
via mail kansliet@ekolantbruk.se
Måndag: stängt
Tisdag: 8-12
Onsdag: 8-12
Torsdag: 8-12
Fredag: stängt
Ekologiska Lantbrukarna
Ulls väg 29C
756 51 Uppsala